Uydudan download

29
Kas

uydudan download

Bildiğiniz gibi dijital TV kartlarına ulaşan veriler sadece görüntü ve sesten ibaret değil. Kartlar, CD’sinin içerisinden gelen yazılımlarla, kendisine ulaşan verilerin içerisinden sadece görüntü ve ses dosyalarını ayıklayarak kullanıcılara sunuyor. Diğer veriler ise umursanmıyor. Oysaki ekstra birkaç yazılımdan faydalanarak siz de bu merak uyandıran dünyaya adım atabilirsiniz.

Havada Neler Uçuşuyor?
Uydular bir yandan dünya üzerine dijital ses ve görüntü yayınını, bir yandan da uydu üzerinden internete erişen kullanıcıların istemiş olduğu verileri gönderiyor. Bu teknolojide kullanılan sistemlerde her bir internet kullanıcısının çanak antenine noktasal olarak veri gönderilemediğinden dolayı, veriler dünya üzerinde çok geniş bir alana yayılıyor.

Bu durumda da haliyle uydu internet kullanan bir kullanıcının o an indirmekte olduğu verileri, dijital TV kartı sayesinde “offline download” yapan başka bir kullanıcı da indirebiliyor. Tabii elbette her şey anlattıklarımız kadar kolay değil.

Bu durumun farkında olan servis sağlayıcılar, kullanıcılarının bilgisayarındaki dijital TV kartının MAC adresine göre dünya üzerine özel şifrelenmiş veriler gönderiyor. Kullanıcıların kartları da kendilerine ait olan verilerdeki bu şifreleri çözerek verileri görülebilir hale getiriyor. Dolayısıyla farklı MAC adresine sahip olan kullanıcılar bunları disklerine indirse de göremiyor.

Fakat öyle ya da böyle yine de uydulardan dünya üzerine birçok şifresiz veri geliyor. Bunlar, şifreleme yapmayan servis sağlayıcıların kullanıcılarına gönderdiği web sitesi içerikleri (XML, Flash, JPEG vb.) olabileceği gibi; MP3, çeşitli videolar, oyunlar, programlar, resimler ve daha birçok içerik olabilir.

Nelere İhtiyaç Var? 

Tabii her şeyden önce bir dijital TV kartınıza ihtiyacınız var. Bu da elbette ki bir çanak antene bağlı olmalı. Bu noktada çanağın hangi uyduya dönük olduğunun pek de bir önemi yok. Çünkü hemen hemen her uydunun dünyaya bu şekilde gönderdiği veriler var. Fakat gelen verilerin içeriği, o uydu üzerinden internet kullananların bulunduğu yere ve kullandığı dile göre değişiklik gösterebiliyor. Ücretsiz download’da nasıl olsa indirilecek dosyalar ADSL’de olduğu gibi sipariş üzerine gelmediği için, çanak Hotbird, Eutelsat veya Turksat’a dönük olabilir. Bunun hiçbir önemi yok. Sistem olarak ise uydu kartınızı rahatlıkla çalıştırabileceğiniz bir sistem işinizi görecektir. 512 MB belleğe sahip AMD Ahthlon 3000+ veya Intel Pentium 4 2.4 GHz işlemcili bir sistem bu iş için fazlasıyla yeterli. Tabii ne kadar güçlü donanım o kadar performans kuralı burada da geçerli.

Devamı Yakında...

  1. vdsl2 05 Mart 2008

    gerçekten bu makinalardan indirmeyi isterdim :)