Bir Öğrencinin kanada ve Avustralya Rüyası..

08
Mar

Bir Rüyadır Kanada ve aynı şekilde avustralya...

Gerçekten yazmak istediğim o kadar çok şey var ki... Neresinden başlıyacağımı bilemiyorum. Bu yazımda, hayatımdan ve yaşadıklarımdan orta okul yıllarımdan (6.7.8. sınıf) Lise son (12. Sınıf) 'a kadar bir tayin yapacağım.

Bir Meslek Lisesi Öğrencisi! yaşadıkları ve geçmişi...
Bu blogu açmamdaki neden günlük yazmayı sevmemem. Belki yazımın kötü olmasından ve klavyeyi iyi kullanabilmem buna büyük bir etkendir.. Bilemiyorum... Herneyse,

Öncelikle başlıyayım, ben çok zehir gibi bir öğrenci değilim. Mükemmel değilim. Dahi? Hiç değilim. Ama idealleri kapatılmış bir öğrenciyim. Yanlış yönlendirmeden ve başındaki Anadolu yazısına kanmış bir öğrenciyim.

Ben Maçka Akif Tunçel Endüstriyel Teknik Okulları Öğrencisiyim!


Malumunuz belli. Meslek Lisesi öğrencilerinin Üniversite de maalesef ki önleri kapalı. Tabiki bu insana çalısmaması gerektiğini göstermiyor.

ama açıkcası ben Bu Maçka 'dan bir performans alamıyorum. Haftada 1 gün okula gidiyoruz, o da cumartesi günü... Zaten bu öğrenci 11 senelik okul hayatı boyunca zihinsel olarak cumartesi gününü tatil modunda geçirmiş. Nasıl okulda performans sergiler?

Üstelik işlenmeyen dersler ile. ? Neyse, maçkayı burda kısa keselim. Devamını mezun olduğumda yazarım.

Gelelim yurtdısı olaylarına,

Üniversite ve dil eğitimi için Yurtdışı düşünüyorum. Neden derseniz, eğitim sisteminden pek umutlu değilim Türkiyemizde. Gidesim ve gelmeyesim var. Kanada ve avustralya da ki birçok okul dünyada ki ilk 50 üniversite sıralamasında, Türkiyenin en iyi üniversiteleri sayılan.. Ne bileyim Bir Odtü, bir İstanbul Üniversitesi, bir İTÜ dünyadaki ilk 500 okul arasında bile değil.

Türkiyede ki şartlar ortada. Kiriz geldi dayandı. Belki bende göç edenler arasında olacağım.
Buraya bu yazıları yazarken, belki kimsenin tenezzül edip okuyacağını düşünmüyor olabilirim. Ama ben bu blogu kurarken daim olmasını istedim. İlk gün yazdıklarımın bile, ben 30-40 yaşlarına geldiğimde, çevremdekilerin okuyabilmesini istedim. Umarım bu dileğim gerçek olur. Konu yine dağılıyor..

İşte bu nedenle Yurtdışı düşünüyorum. Biraz fiyat ve fizibilite araştırması yaptım. Ama hala kendimi kesin bir yere bağlıyamadım. Gidilecek yerler arasında düşündüğüm 2 ülke var. Hadi bunlardan bahsedelim:

  1. Kanada
  2. Avustralya

Neden bunlar? Açıklıyayım:

Kanada istiyorum çünki, orada bulunan McGill Üniversitesi bulunmakta. Aldığım duyumlara göre bu üniversite, Bill Gates ve Microsoft tarafından desteklenmekte olan bir üniversite. Diyorum ki, madem böyle, oraya gider kendimi gösterir birde Microsoft'ta işe girerim :) Ama tabi eksileride var. Nerden baksanız hava sıcaklığı kışın -5 ve -10 derece arasında Yazın ise 10-15 i geçmez sanırım. Olsun bunada alışırız.

Ama fiyat biraz yüksek Nerden baksanız 7-8 aylık bir dil eğitimi masrafı: $7000 - $10000 arası değişiyor. Tabi + barınma masrafı + yeme içme ve eğlenme...

Bide avustralya var. Bunuda detaylı yazmak isterim ama yazamıyorum. Bir telefon geldi. Geri dönemeyebilirim. Yazımı yayınlıyayım gerekirse 2. versiyonunu çıkartırım :-)

  1. yokadfalan 17 Ocak 2012

    gerçekten çok kaptırma kendini inan hiç birşey duyulduğu sanıldığı gibi değil orda binlerce kişi olacak neden seni alsın işe

  2. Cafer Kara 09 Mart 2009

    evet kanka bende yurtdışında eğitimi düşünüyorum. İlk önce 1 sene dil eğitimi aldıktan sonra orada üniversite hayatına başlamak istiyorum. Araştırma içerisindeyim bende...