Maçka Akif Tunçel Lisesi Tarihçesi

11
May

Merhabalar. Daha öncede okulumuz Maçka Akif Tunçel Lisesi Hakkında bahsetmiştik.

Bu seferde tarihçesini verelim. Şimdiden söyliyeyim, tarihçe; maçka lisesi tiyatro grubunun blogundan çalıntıdır.


OKULUMUZUN TARİHÇESİ


16.09.1945 tarihinde Tophane' deki Askeri Merkez Komutanlığı binasında Tophane Sanat Okulu adı ile açılmıştır. Okul binasının 1958 yılında istimlak edilmesi nedeniyle I. Dünya Savaşı yıllarında İtalyanlar tarafından büyükelçilik binası olarak kullanılmak istenmiş, bunun için yapımına başlanmıştır. Ancak savaş nedeniyle o dönemin padişahı tarafından inşası durdurulmuştur. Okul binası bir sürede tekel deposu olarak kullanıldıktan sonra İstanbul Belediye Başkanlığı' nın yardımlarıyla bugünkü binasına taşınarak Maçka Sanat Enstitüsü adını almıştır. Daha sonra sırasıyla Teknik Öğretmen Yüksek Okulu , Tekniker Okulu, Tekniker Yüksek Okulu adları altında eğitim vermiştir. Bir süre sonra bu okullar kapatılarak Maçka Endüstri Meslek Lisesi adıyla öğretime devam edilmiştir. Okulumuz , 1969 yılında Teknik Lise, 1983 yılında Anadolu Teknik Lisesi, 1985 yılında Anadolu Gazetecilik Lisesi son olarak da 1992 yılında Maçka Akif Tunçel adını alarak eğitim ve öğretime devam etmektedir.Ayrıca okulumuzda 1980 yılına kadar Maçka'nın Sesi adı altında kısa dalgada radyo yayını yapıldı.

Not: acaba neden bu mackanın Sesi Radyosundan benim haberim yok? Çok ilginç! Araştıracağım!

 1. Medine 21 Mayıs 2012

  Artık bilindiği gibi sbs puanlarını hesaba alınarak işlem yapılıyo.Benimde sbs ortalamam 345 gibi bişey diploma ortalamam 82,26 gazetecilik okumak istiyorum nasıl olucak o ??

 2. Yesim 14 Mart 2012

  Benim 6. sınıf puanım 389 , 7. sınıf 355.Fakat ben iç mimar veya tasarımcı olmak istiyorum.Diploma puanımda yüksek.Bir de bir şey soracağım, bu lisenin sbs ile alakası var mı? Yoksa yetenek sınavımı? Sizce girebilirmiyim?

 3. yıldız 11 Mart 2012

  benim sbs puanlarım 391 ve 379 ben bilişim teknoloji bölümünüü düşünüyorumm önerir misinizz ?? iyii bi bölüm mü ve okuldan sonraa işş bulabilir miyim bilişim teknoloji alanında bilgi lütfenn ????

 4. aleyna aydın 11 Şubat 2012

  gazetecilik puanları kaç benim sbs 6. sınıfta 344 7. sınıfta ise 316 8. sınıftada çok çalışmayı düşünüyorum acaba benim puanlarım qazeteciliqe yeter mi 'ALİCAN ABİ LÜTFEN ACİL CEVAP BEKLİYORUM!!'