Örnek Deneme Yazısı…

02
Ara

Eda’m ın ödevini yaparken hazırladığım bir deneme yazısı. Biraz hüzün biraz örnekleme biraz alıntılar içeriyor. Saat gecenin bir buçuğu. Bu kadar olabildi.

Bir ikilidir ağlamak ve gülmek. Ağlamak, sanılanın aksine çaresizlik, zayıflık, güçsüzlük demek değildir bence. Gariptir belki… Ama ben ne zaman ağlayan birini görsem, içim gerçekten acısa dahi bir miktar da sevinirim. Çünkü üzülmeyi becerebilen bir kişi, sevmeyi de bir o kadar iyi becerebilir. Çünkü, ağlayabilen bir insan gülmenin o mükemmel kıymetini belki de daha iyi anlıyabilir.
Bilirim ki, ağlayan bir kişinin kalbi henüz nasır tutmamıştır. Yüreği katılaşmamış, duyguları bitmemiştir. Hani derler ya, “Kalp ağlamazsa göz yaşı da akmaz…” İşte böyle bir şey… Sevindiğinizde, mutluluktan uçacak olduğunuzda nasıl kahkahalar atarsınız ya! Üzüldüğünüzde de dökülen gözyaşları bir o kadar değerlidir. Sinirli ve kibirli olduğumuzda, öfke ve intikam duygusu dolacağımıza, kalbimizi nasırlaştıracağımıza, gözlerimizle ağlama olgusu yerine getirmek belki de en iyisidir. Belki hakikati değiştirmez, ama… Kalbinizin doğru ateşi bularak yumuşamasına vesile olur.
Ağlayan bir kişi gördüğünüzde, ona samimi birkaç söz, birkaç dokunuş ya da uzatılan bir mendil ona yapılacak en büyük destektir. Bunlar, bin türlü sözcük, davranıştan belki de daha önemli, daha kıymetlidir..
Bence, ağlamak insanın insan olmasını gerektirdiklerinden biridir.
Ve… Ağlamakla gülmek olmazsa olmaz bir ikilidir. Tıpkı evrende bulunan diğer zıtlıklar gibi.

 1. Aslı ceren 13 Ekim 2015

  Çok güzel olmus

 2. Selçuk 09 Mayıs 2015

  Çok güzel bunu yazan arkadaş teşekkürler

 3. damla nur 07 Mayıs 2015

  Süperrrrtrt;););)

 4. kemal 27 Nisan 2015

  harika yapmışsınız tşk !!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :)

 5. seda 19 Mart 2015

  Oley ödevi 100 aldım ♥ 😉 :-) 😀

 6. aylins 25 Şubat 2015

  Bence süpeeeer bir yazı.Yani anlatmak istediğini açıkça ortaya koyan,bilgilendirici ve çokta ilgi çekici bir yazı olmuş.Ben beğendim ama sizi bilmem yerinizde olsam beğenmemezlik etmezdim. 😀 :) :)